نکات آزمون نظام مهندسی

آزمون نظام مهندسی همانند آزمون نظام پزشکی، تایید کننده صلاحیت مهندسان می باشد و برای ورود به اشتغال به کار مهندسان عزیز مورد استفاده قرار می‌ گیرد. این آزمون در صورت قبولی تنها یکبار صورت می پذیرد و در آن مهندس، پایه سوم را در رشته مورد نظر کسب می کند. طی نمودن مراتب بالاتر تنها با گذشت 4 سال در هر دوره و شرکت در کلاس های مورد نظر سازمان نظام مهندسی صورت می پذیرد.

 متاسفانه امروزه آموزشگاه زیادی جهت برگزاری دوره های آمادگی آزمون نظام مهندسی در تهران و شهرهای دیگر دایر شده اند و تنها تعداد اندکی از این مراکز با تحلیل درست و آموزش راهکارهای صحیح این آزمون می پردازند. در این ادامه ما قصد داریم با تکیه بر اصول درست نگاه شما را به آزمون نظام مهندسی تغییر دهیم.

 

چرا آزمون نظام مهندسی و چه رشته ای؟

دانشجویان مکانیک، برق، معماری و عمران و تمامی گرایش های آن پس از فارغ التحصیلی می توانند با توجه به رشته خود در آزمون های نظام مهندسی شرکت نمایند.

این آزمون به طور میانگین سالیانه دو بار انجام شده و این آزمون توسط دفتر مقررات ملی ساختمان با هماهنگی وزارت راه و شهرسازی برگزار می گردد. نکات پیش رو بیشتر برای دانشجویان عمران مفید بوده و منظور صحبتمان با دانشجویان عزیز این رشته می باشد ولی این نکته را نیز فراموش نکنید که نکات زیر برای کلیه رشته ها قابل استفاده می باشد.

پس از قبولی در این آزمون پروانه اشتغال به کار پایه سوم توسط وزارت راه و شهرسازی صادر می گردد. یک مهندس عمران در مهر نظام مهندسی خود به غیر از نام و نام خانوادگی باید 3 کد را در زیر نام خود داشته باشد. اولین شماره مربوط به پروانه اشتغال است. این اولین مرحله برای ورود به حرفه ی مهندسی می باشد. پس از قبولی در این آزمون شما این کد را دریافت می کنید. بعد از آن باید ثبت نام شما در نظام مهندسی استان محل زندگیتان صورت بپزیرد. کد دوم شماره نظام مهندسی شماست که با کد استان و نوع رشته و تحصیلات جدا خواهد شد. کد سوم شماره شهرسازی شماست. این کد توسط دفاتر خدمات الکترونیک شهر وابسته به شهرداری ها صورت می گیرد و امضاء رسمی شما در شهرداری با این کد مشخص و قابل مشاهده برای دفاتر و ارگان های زیر تابعه جهت تطابق امضا رسمی با امضا زیر گزارشات می باشد.

باید توجه داشته باشید، که شما باید قبل از آنکه دفتری برای انجام کارهای مهندسی خود بزنید و یا دریافت کار از سازمان نظام مهندسی داشته باشید، باید آزمون‌ نظام‌ مهندسی را طی کنید. نظام مهندسی مرجعی است که با توجه به مدارکی که به افراد ارائه می دهد، صلاحیت آن ها را برای انجام کارهای مهندسی در بخش‌ های مختلف تایید می‌ کند. گفتنی است مهندسانی که دارای مدرک نظام مهندسی می باشند، با توجه به سطحی که این مدرک بر ایشان ارسال شده است، می‌ توانند به فعالیت ها در حیطه های مختلف خود بپردازند.

آزمون نظام مهندسی به همین دلیل برای افراد برگزار می‌ شود. این آزمون می سنجد که مهارت مهندسانی که قصد فعالیت برای کارهای ساختمانی و سایر فعالیت ها را دارند به چه میزان می باشد.

 

آزمون نظام مهندسی در چه رشته هایی می باشد؟

بسیاری از افراد دوست دارند بدانند که آزمون نظام مهندسی در چه رشته هایی برای افراد برگزار می شود. در این مورد می توان گفت که آزمون نظام مهندسی در رشته‌ های مختلف مهندسی موجود می باشند که افراد برای انجام فعالیت در آن ها علاوه بر تحصیلات آکادمیک نیاز به یک مدرک معتبر دارند.

آزمون نظام مهندسی و دریافت این مدرک برای رشته های مختلفی همچون عمران، معماری، برق، تاسیسات ساختمانی و هر آن چیز که برای ساختن یک محیط می باشد، می تواند صادر شود. لذا این آزمون ها از این افراد گرفته می‌ شود.

توصیه ما این است که برای انجام فعالیت در این زمینه ها حتما آزمون نظام مهندسی را گذرانده و سپس با دریافت مدرک معتبر اعتبار کاری خود را افزایش دهید. بسیاری از افرادی امروزه می باشند که دارای مدارک مختلف مهندسی از دانشگاه های معتبر هستند اما به دلیل فعالیت نکردن در این شغل آزمون نظام مهندسی را نمی گذرانند.

شما با هر نوع رشته ای می توانید آزمون نظام مهندسی را گذرانده و اعتبار مدرک خود را تا جایی که ممکن است بالا ببرید.

 

پس از قبولی در آزمون نظام مهندسی چه کار باید کرد

آزمون نظام مهندسی در پایه های مختلفی برای افراد برگزار می‌ شود. لذا پروانه ای صادر شده برای افرادی که آزمون نظام مهندسی را به پایان رساندند، در ۴ درجه می باشد. این چهار درجه با عنوان پایه ‌های ۳-۲-۱ و شناخته می ‌شود. گفتنی است ابتدا افراد باید برای دریافت پایه 3 اقدام نمایند و پس از آن که توانستند پایه 3 را دریافت کنند، می توانند به پایه ارشد بروند. پایه ارشد به عنوان پایه نهایی برای افراد محسوب می ‌شود.

 

آزمون نظام مهندسی برای مهندسان با مدرک کارشناسی ناپیوسته (مهم)

مهندسینی که لیسانس خود را در رشته عمران به صورت پیوسته دریافت ننمودند تنها می توانند تا پایه 2 نظارت، اجرا و یا محاسبه نمایند. نکته مهم دیگر در مورد مهندسینی است که مدرک کاردانی آن ها ارتباطی با عمران ندارد. این دسته از مهندسین مطابق دستورالعمل ابلاغی از وزارت راه و شهرسازی اجازه شرکت در این آزمون را نخواهند داشت. در صورت اینکه کاردانی نیز مرتبط باشد باید یک لیستی از واحدها را حتما در دوره کارشناسی گذارنده باشند زیرا کارنامه کاردانی و کارشناسی آن متقاضی در واحد هم ارزی در دفتر نظام مهندسی بررسی می گردد و اگر واحدی را نگذارنده باشد، پروانه اشتغال به کار برای آن مهندس صادر نمی گردد. کمیسیون ماده 7 و یا هم ارزی 29 واحد زیر را واحده های موثر می نامد و مهندسان را موظف نموده تا تمامی این واحدها را گذارنده باشد.

واحدهای مصوب کمیسیون هم ارزی جهت صدور پروانه اشتغال مهندسی عمران

نام درس

ردیف

نام درس

ردیف

پروژه بتن آرمه

16

ریاضی عمومی 1

1

سازه های فولادی 1

17

ریاضی عمومی 2

2

سازه های فولادی 2

18

معادلات دیفرانسیل

3

پروژه سازه های فولادی

19

رسم فنی و نقشه کشی ساختمان

4

زمین شناسی مهندسی

20

نقشه برداری و عملیات

5

مکانیک خاک

21

مصالح ساختمانی و آزمایشگاه

6

آزمایشگاه مکانیک خاک

22

تکنولوژی بتن و آزمایشگاه

7

مهندسی پی

23

اصول و مبانی معماری و شهرسازی

8

روشهای اجرایی ساختمان

24

استاتیک

9

متره و برآورد پروژه

25

دینامیک

10

طراحی معماری

26

مقاومت مصالح

11

تاسیسات مکانیکی و برقی

27

تحلیل سازه ها 1

12

بارگذاری

28

تحلیل سازه ها 2

13

اصول مهندسی زلزله

29

سازه های بتن آرمه 1

14


سازه های بتن آرمه 2

15

نکات اجرایی آزمون نظام مهندسی

 افرادی که قصد شرکت در آزمون نظام مهندسی را دارند، همواره باید به نکات ذیل توجه نمایند:

1- آزمون مهندسی به صورت جزوه باز یا همان Open Book برگزار می‌ شود و شما می ‌توانید تمامی منابع که می ‌دانید برای آزمون نظام مهندسی به کار می ‌آیند را با خود بر سر جلسه امتحان ببرید. منابع مورد نظر را می توانید از آدرس دفتر مقررات ملی ساختمان در سه رشته عمران: نظارت، اجرا و محاسبات دریافت نمایید.

2- استفاده از ماشین حساب های مهندسی (فاقد امکانات حافظه جانبی) مجاز بوده و استفاده از تلفن همراه، دوربین، رایانه، لپ تاب، ساعت هوشمند، هدفون و ... ممنوع و در صورت مشاهده به منزله تخلف می باشد.

3- گزینه صحیح در پاسخنامه باید با مداد مشکی و نرم پر گردد.

4- تمامی رشته های مهندسی که آزمون نظام مهندسی برای آن برگزار می گردد، به جز معماری به صورت چهار گزینه ای می باشد.

5- تعداد سوالات نظارت، اجرا و محاسبات در رشته عمران 60 عدد می باشد. عزیزان برای مشاهده سوالات آزمون نظام مهندسی سال های قبل می توانند به لینک مراجعه کنند.

6- زمان آزمون نظام مهندسی برای رشته های نظارت و اجرا دو ساعت و نیم یا 150 دقیقه و برای رشته محاسبات 240 دقیقه می باشد.

7- آزمون نظام مهندسی نظارت در صبح پنجشنبه، آزمون اجرا در عصر پنجشنبه و آزمون محاسبات در صبح جمعه برگزار می گردد.

8- این آزمون به مانند کنکور سراسری نمی باشد و هیچ گونه رقابتی بین داوطلبان وجود ندارد و آن ها تنها باید نیمی از سوالات را به درستی جواب بدهند.

9- آزمون نظام مهندسی نمره منفی نیز دارد. به ازای هر سه سوال غلط یک سوال صحیح از شما حذف خواهد شد.

10- 50 درصد سوالات باید به درستی پاسخ داده شود تا قبولی صورت پذیرفته و درصد نهایی رند می گردد. تمامی سوالات ضریب یکسان دارند، پس منطقی است به سوالاتی که زمان زیادی می برند و روند محاسبات آن ها بسیار طولانی است پرداخته نشود.

 

چند نکته مهم در زمان آزمون نظام مهندسی

مهندسین محترم این نکات و بسیاری دیگر را در کلاس های علوم عمران از استاد خواهند شنید و در زیر به مهم ترین های آن اشاره می نماییم:

1- باید زمان مورد نظر را مدیریت نمایید. همواره به قصد چند گزینه به اشتباه هر سال در بین سوالات داده می شود. این موضوع باعث می شود زمان اندک شما به هدر برود، پس باید به این موضوع دقت نمایید.

2- لطفا به سوالات محاسبه ای در آزمون نظام مهندسی نظارت و اجرا جهت حل مسئله حمله نکنید، مگر آنکه نمونه آن را قبلا حل کرده و یا دیده باشید.

3- سعی نمایید تمامی کتاب را رنگ آمیزی و برچسب نزنید. این کار باعث کیج شدن شما و در نهایت منجر به عدم پیدا نمودن جواب صحیح گردد.

4- حتما چهار گزینه سوال را پیدا در کتاب پیدا نمایید و با پیدا نمودن گزینه درست، پاسخ را در پاسخنامه وارد نکنید. به عبارت ساده تر وقتی از سوالی عبور می کنید باید مطمئن باشید که گزینه صحیح را انتخاب نموده اید.

5- به مباحثی که در سالیانه گذشته بیشتر سوال آمده دقت بیشتر نمایید. مباحث 9 و 10 و همچنین 5، 7، 11 و 12 همواره جزء بیشترین تعداد سوال می باشند. در سال های گذشته از متمم های قوانین سازمان نیز سوال به دفعات مخصوصا در آزمون نظام مهندسی اجرا داده شده است.

6- از کلید واژه ها در همه موارد استفاده ننمایید. فقط در زمانی که اصطلاح خاصی را سوال پرسیده باشد.

7- سوالات هر قسمت پشت سرهم می باشد، لذا اگر تشخیص داده اید که این سوال مربوط به مبحث نه می باشد مطومئن باشید سوالات بعدی نیز از همان مبحث می باشد. با توجه به نوع دفترچه سوالات آزمون نظام مهندسی، امکان دارد از جایی سوالات جابه جا شده باشد که این نظم بهم ریخته شده باشد. مثلا اول تشخیص می دهید سوالات مبحث نه شروع شده است ولی تنها سه سوال از آن مبحث پشت سر هم آمده و بعد از آن سوالات مبحث یازده می باشد. باید با توجه به سهمیه سوالات به یاد داشته که 10 سوال باقیمانده مبحث نه را در جایی دیگر حتما مشاهده می نمایید.

8- سهمیه حدودی سوالات را در سال های گذشته در آزمون نظام مهندسی به یاد داشته باشید. در انتها نیز جدول تعداد سوالات آمده از هر مبحث به تفکیک سال برای شما مهندسین عزیز قرار داده شده است.

 

چه زمان مجاز به شرکت در آزمون نظام مهندسی می باشیم

مطابق اعلام رسمی وزارت راه و شهرسازی باید همواره سه سال از زمان دریافت مدرک کارشناسی گذشته باشد تا بتوانید در این آزمون ثبت نام نمایید. اگر قبل از زمان پایان ثبت نام آزمون نظام مهندسی سه سال شما پر نشده باشد در صورت قبولی در آزمون نظام مهندسی نتیجه کان لم یکن تلقی می گردد. این موضوع برای مقطع کارشناسی ارشد 2 سال و برای مقطع دکتری یک سال پس از تاریخ دریافت مدرک می باشد.

این سوال برای افراد علاقه ‌مند به دادن آزمون نظام مهندسی پیش می آید که چه زمانی بهترین موقع برای دادن این آزمون می باشد؟ توصیه ما به افرادی که قصد انجام این آزمون را دارند، این است که بعد از پایان تحصیلشان و مهلت مشخص شده برای دادن آزمون مذکور نسبت به دریافت مدرک نظام مهندسی اقدام نمایند. لذا در این حالت افراد اطلاعات بیشتری را از رشته ‌های خود دارند و به راحتی می ‌توانند نسبت به دریافت این مدرک اقدام نمایند.

آموزشگاه علوم عمران در سال 1396 به منظور توسعه دانش و مهارت در صنعت ساختمان و  برگزاری دوره های آموزشی با هدف تربیت نیروی کار حرفه ای مجرب در این حوزه تاسیس گردید و به قصد ارائه خدمات گسترده در جامعه مهندسی و کلیه فعالان این عرصه اعم از بخش خصوصی و دستگاه های اجرایی فعالیت می نماید.

جهت رزرو و ثبت نام در کلاس های آمادگی آزمون نظام مهندسی علوم عمران در رشته های عمران یا معماری به صفحه مورد نظر مراجعه نمایید.